FINALE: Španjolska je prvak Europe! Silva, Alba, Torres i Mata za slavlje Furije!

U finalu Europskog prvenstva Španjolska je pobijedilo Italiju s visokih 4:0!

Piše: PolitikaPlus

U finalnom susretu Europskog nogometog prvenstva u Poljskoj i Ukrajini reprezentacija Španjolske je pred 64.000 gledatelja na Olimpijskom stadionu u Kijevu pobijedila Italiju 4:0 (2:0) postavši prva reprezentacija na svijetu koja je spojila tri velika naslova, ali i prva koja je obranila europski naslov. Golove u najuvjerljivijoj pobjedi u finalima europskih prvenstava postigli su David Silva (14), Jordi Alba (41), Ferando Torres (81) i Juan Mata (88).

Najbolja igra Španjolske na ovom Euru, napokon je "tiki-taka" funkcionirala kako treba, lopta je išla brzo i igrači "furije" su lagano probijali talijansku obranu i stvarali prigode. Odličnu igru u prvom poluvremenu Španjolci su okrunili sa dva gola, Davida Silve (14) i Jordija Albe (41). Ako su Talijani i imali nade u preokret, one su propale u 60. minuti. Thiago Motta se ozlijedio, a budući da je izbornik Cesare Prandelli već napravio tri zamjene, do kraja susreta Talijani su imali igrača manje.

Do prve prigode na utakmici čekali smo 10. minuta. Nakon tri dodavanja Xavi Hernández se našao u izglednoj situaciji, ali njegov udarac sa 17 metara otišao je iznad gola. Španjolci su poveli u 14. minuti. Iniesta je proigrao Fabregasa na desnom boku, a ovaj daje povratnu loptu za Davida Silvu koji sa sedam metara glavom pogađa mrežu.

Nakon toga dva puta je zaprijetila Italija preko Cassana. U 29. minuti Cassano je promiješao španjolsku obranu, ali sa deset metara slabo puca, pa Casillas lakoćom brani. Četiri minute kasnije Cassano pokušava sa vrha 16-erca, ali opet brani Casillas. Odličnu igru u prvom poluvremenu Španjolci su okrunili drugim pogotkom u 41. minuti. Nakon izgubljene lopte na sredini terena najbolji playmaker na svijetu Xavi Hernández odlično je asistirao Jordiju Albi, koji je dotrčao iz pozadine i zabio za 2-0.

U drugom poluvremenu umjesto Cassana u igru je ušao Di Natale i odmah se našao u prilici. Na ubačaj Abatea sa desne strane Di Natale sa deset metara glavom puca preko gola. U 51. minuti nova prilika za Di Natalea, koji iz okreta puca sa deset metara, ali Casillas fantastično brani. Treba spomenuti i akciju Fabregasa u 48. minuti, kada se sa dva driblinga u kaznenom prostoru našao u dobroj situaciji, ali nije imao snage dovršiti posao.

U 50. minuti sudac je mogao dosuditi penal za Španjolsku, nakon što je Ramosova lopta pogodila u ruku Bonuccija, ali ništa od toga. Sve nade Talijana u preokret propale su u 60. minuti. Thiago Motta, koji je ušao samo tri minute ranije, ozlijedio se, a budući da je izbornik Cesare Prandelli već napravio tri zamjene, do kraja susreta Talijani su imali igrača manje. Nakon toga Španjolci su usporili ritam, ali ipak su do kraja susreta još dva puta zatresli mrežu. U 84. minuti pogodio je Torres, a asistent je ponovno Xavi Hernández.

A u 88. strijelac je bio Juan Mata, nakon asistencije Torresa.

'Furija' je 2008. slavila na Europskom prvenstvu u Austriji i Švicarskoj, prije dvije godine je pobijedila na svjetskom prvenstvu u Južnoj Africi, a sada je bila najbolja i u Poljskoj i Ukrajini. Za španjolsku reprezentaciju je ovo bila ukupno treća europska titula nakon što je bila najbolja i 1964. godine.

Torres je postao prvi igrač koji se upisao među strijelce u dva uzastopna europska finala.

TIJEK UTAKMICE:

UTAKMICA JE GOTOVA! ŠPANJOLSKA JE PRVAK EUROPE!

88. minuta - GOOOL!!! Torres je nesebično dodao loptu Mati koja povećeva vodstvo Španjolske!

84. minuta - GOOOOL!!! Fernando Torres sjajnim pogotkom povećao je vodstvo Španjolske!

74. minuta - Fabregas se našao u dobroj prilici, ali je umjesto udarca probao nabaciti što su Talijani počistili. Traje opsada Buffonovih vrata

61. minuta - Motta je ostao na podu. Teren je napustio u noslima. Talijani su ispucali zamjene pa se ne zna hoće li nastaviti utakmicu kompletni. Male su šanse da će se Motta vratiti. Odveden je u svlačionicu

51. minuta - Casillas je sjajno obranio Di Nataleov pokušaj te je spasio mrežu

49. minuta - Ramos je pucao glavom, Bonucci je rukom blokirao udarac, a sudac nije svirao čisti kazneni udarac

48. minuta - Farbregas je sjajno izvrtio talijansku obranu te je skoro postigao pogpdak, ipak se Buffon ispriječio

46.minuta - Di Natale je pucao glavom malo iznad gola

Počeo je drugi dio finalne utakmice Eura.

Gotovo je prvo poluvrijeme!

41. minuta - GOOOOL!!!! Alba je nakon sjajne intervencije Xavija zabio za vodstvo Španjolske od 2:0!

33. minuta - Cassano je izvrsno pucao, Casillas ponovno brani

28. minuta - Cassano je pokušao iznenaditi Casillasa. Pucao je između braniča, ali se vratar nije dao iznenaditi

27.minuta - Balzaterri je sjajno ubacio prema Balotelliju, Casillas je uspio u pravo vrijeme reagirati te mu skinuti loptu s glave

21.minuta - Chiellini se ozlijedio te je napustio igru. Balzaretti ga je zamijenio

15. minuta - Pirlo je probao iz slobodnog udarca, lopta se odbila od bloka u korner. Casillas je očistio ispred De Rossija nakon ubačaja

14. minuta - GOOOOL!!! Nakon sjajne akcije Španjolaca, David Silva glavom zabija za vodstvo Španjolaca!!!

10. minuta - Fantastična kombinacija Španjolaca završena je Xavijevim udarcem s ruba 16-erca. Lopta je otišla malo preko gola

9. minuta - Španjolska je preuzela inicijativu te je krenula sa svojom tipičnom igrom uspavljivanja protivnika

7.minuta - Prvi korner izvela je Španjolska. Ramos je pucao glavom malo iznad gola

6.minuta - De Rossi je oštro uklizao na Xavija. Slobodan udarac na 30 metara. No, nakon udarca nie bilo opasnosti za Talijane.

2. minuta - Prvi pokušaj Talijana. Pirlo je pucao daleko od gola

0 - Počelo je finale Europskog prvenstva!

ITALIJA - ŠPANJOLSKA 4:0 (Silva 14, Alba 41, Torres 84, Mata 88)

Stadion: Olimpijski stadion u Kijevu

Sudac: Pedro Proenca (Portugal)

ITALIJA: Buffon, Chiellini (Balzaretti 21), Abate, Barzagli, Bonucci, Marchisio, De Rossi, Montolivo (Motta 56), Pirlo, Balotelli, Cassano (Di Natale 46)

ŠPANJOLSKA: Casillas, Piqué, Ramos, Arbeloa, Alba, Xavi, Iniesta (Mata 87), Fàbregas (Torres 75), Alonso, Busquets, Silva (Perdo 59)